W rankingu energooszczędnych urządzeń wygrywa żarówka LED. Co prawda nawet zwykłe żarówki nie są najbardziej energochłonnymi urządzeniami, ale należy pamiętać że są ich miliony. Wymiana tradycyjnych na LED oznaczać może więc znaczące obniżenie zużycia prądu.
- Żarówka LED – która świeci jak 50-watowa żarówka halogenowa – wymaga zaledwie 7 watów mocy. Żarówki LED są co prawda droższe niż tradycyjne, ale są też o wiele trwalsze.
- Laptop pracuje z taką mocą jak 50-watowa żarówka. Jest też oszczędniejszą opcją dla miłośników elektronicznej rozrywki niż konsola do gier, która w czasie zabawy może zużywać dwa razy więcej prądu.
- Telefon komórkowy, w zależności od intensywności użytkowania, wymaga pełnego naładowania praktycznie raz dziennie. Standardowa ładowarka ma moc 10 watów, a pełne ładowanie zajmuje trzy godziny. Zużywa więc 0,03 kWh.
- Lodówka, jeśli jest energooszczędna może zużywać jeszcze mniej niż laptop. W odniesieniu do tego urządzenia klasa energetyczna ma szczególne znaczenie, bo pracuje ono cały czas.
- Pompa ciepła jest najwydajniejszym sposobem ogrzewania. Przez to, że pobiera ona energię z otoczenia (na podobnej zasadzie jak lodówka), to nawet 300% energii elektrycznej zasilającej pompę jest oddawane w postaci energii cieplnej.
- Piekarnik ma moc niższą niż kuchenki (zarówno płyty ceramiczne, jak i indukcyjne), a można w nim jednocześnie przygotować dużą ilość jedzenia. Jeśli przy tym będziemy pamiętać np. o wyłączeniu piekarnika przed końcem pieczenia, to zaoszczędzimy dodatkową energię.
- Pralka zużywa ok. 0,5 kWh na jeden cykl prania. To średnia wartość, bo pralki różnią się klasą energetyczną i mają różne programy. Warto wybierać tryby ekologiczne, prać wtedy, kiedy uzbiera się pełny bęben i – jeśli mamy taryfę ze zmienną stawką – nastawiać program z opóźnieniem, żeby pranie zrobiło się w nocy.
- Zmywarka średnio zużywa od ok. 1,8 kWh do ok. 2,4. kWh W miarę możliwości wybierajmy zmywanie w niższej temperaturze, nawet jeśli dłużej trwa. I – podobnie jak w przypadku pralki – nastawiajmy dopiero, kiedy się zapełni.
- Telewizor nie zużywa tak wiele prądu, nawet jeśli jest duży ok. 0,05 kWh na godzinę oglądania. Oczywiście z wpatrywaniem się w ekran nie należy przesadzać, a do zużycia energii przeważnie należy doliczyć działanie dekodera TV lub routera internetowego.
- Odkurzacz to urządzenie, które trudno wyeliminować z naszego codziennego życia. Na szczęście nie używamy go całymi dniami. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą, ale średnio przez pół godziny pracy mogą zużyć od 0,25 do 0,5 kWh.
Chcąc zaplanować oszczędzanie energii można skorzystać z dostępnych w sieci poradników(https://cakghm.com/energia/).