Dla wielu osób dni z home office stanowią miks czynności biurowych i domowych. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas na dojazdach, ale też elastycznie planować zużycie energii elektrycznej.
Laptop to zazwyczaj główne narzędzie pracy w domu. Przeciętnie zużywa 0,05 kWh na godzinę działania. Praca przez 8 godzin oznacza więc zużycie ok. 0,4 kWh. By zmniejszyć to zużycie i oszczędzić energie elektryczną, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Używaj trybu oszczędzania energii – wtedy laptop przechodzi w tryb uśpienia po chwili bezczynności. Nie korzystaj z wygaszacza ekranu.
- Odłączaj laptop od prądu, kiedy kończysz pracę. Zasilacz wpięty do gniazdka niepotrzebnie pobiera energię.
- Wyłączaj laptop na czas dłuższych przerw w pracy.
Dodatkowo warto pamiętać o innych sprzętach, które również wykorzystujemy podczas pracy zdalnej i które również przyczyniają się do zużywania energii, jak np. drukarka. Jeśli z niej korzystamy nie trzymajmy jej podłączonej do prądu. Wtyczkę do gniazdka wkładajmy tylko wtedy, kiedy zamierzamy coś wydrukować. Podobnie jest z telefonem – nie zostawiaj naładowanego telefonu podłączonego do gniazdka.
Warto także pomyśleć o innych sprzętach, które służą nam na co dzień. Jeśli w twojej taryfie cena prądu zmienia się w zależności od pory dnia, zaplanuj uruchomienie dodatkowych urządzeń na czas, kiedy obowiązuje niższa stawka. Zazwyczaj są to godziny nocne, czyli po 22.00 oraz dwie godziny w środku dnia – np. między 13 a 15. Należy to sprawdzić u swojego sprzedawcy energii elektrycznej.
Pralkę lub zmywarkę można zazwyczaj zaprogramować z opóźnieniem, aby działały w nocy. Na czas dziennych godzin z niższą ceną możemy zaplanować gotowanie, odkurzanie czy prasowanie.
Jeśli nie mamy zmiennej ceny prądu, ułożenie czynności w ciągu dnia nie zmieni kwoty na rachunku, ale warto unikać włączania energochłonnych urządzeń w godzinach szczytu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne codziennie publikują na swojej stronie internetowej ( https://www.pse.pl/home ) informację o porach największego zużycia energii.
Źródło: strona www.pse.pl
Najczęściej godziny szczytu to wieczór, kiedy wiele osób po pracy włącza telewizor, konsolę do gier, przygotowuje jedzenie, sprząta, wstawia pranie. Jeśli możemy, powinniśmy unikać włączania dodatkowych urządzeń w tym czasie. Nie zmniejszy to naszych kosztów, ale pomoże uniknąć przeciążenia sieci i ewentualnej awarii.